Atlet Petr Svoboda: Jak zůstat aktivní přes zimu

petr

Zima nám přináší spoustu nových možností. Milovníci zimních sportů se už nemůžou dočkat prvních sněhových vloček. Vsadím se, že už teď máte všichni nachystané a seřízené lyže, nabroušené brusle a nebo novou soupravu na běžky. A ti, kteří zimní sporty moc nemusí, tak na ně v zimě čekají filmy, kakao, cukroví, pohádky a procházky zasněženou zimní krajinou. Každý si na zimě najde to své. 

Spousta lidí, která se přes léto aktivně věnovala běhání a nebo posilování mohou s příchodem zimy cítit mírný pokles ve své aktivitě. To samozřejmě není špatně – je  naprosto přirozené trochu zpomalit. Ale pro ty, kteří chtějí v zimě sportovat naplno nebo pro ty, kteří právě hledají trochu té motivace se do cvičení pustit jsme vyzpovídali našeho ambasadora Petra Svobodu! 

1. Pociťujete s příchodem zimy úbytek energie nebo chuti do trénování? 

Za celou svoji kariéru jsem měl vždy v halové sezoně nejlepší výsledky, takže se pro mě stalo zimní období zábavou, a zároveň jsem se na ni vždycky těšil, a tím pádem jsem ani nepociťoval nějaký úbytek energie. Nebo jsem to možná zatím nevnímal.

2. Co Vy a Vánoce? Jak se na ně díváte z pohledu sportovce? 

Vánoce patří bezesporu i u mě k svátkům, kdy by rodina měla být pohromadě, a i tak jsem k tomu byl vedený a celé své mládí jsem Vánoce trávil doma s rodinou. Od doby mé profesionální dráhy atleta jsme Vánoce trávili převážně na Kanárských ostrovech, kde jsem trénoval třeba i na Štědrý den, ale takový je prostě život sportovce.

3. Jak se udržujete aktivní přes chladné zimní období?  

Jelikož mám tréninky každý den 7 dní v týdnu, tak moje aktivita přes zimní období je naprosto stejná jako v letním období. Máme vlastní letní i zimní sezonu, takže pro mě je celý rok v podstatě stejný. 

4. Na jaké všechny sportovní aktivity se v zimě těšíte?

Profesionální sport má někdy takovou nevýhodu. Málo který sportovec se zaměřuje i na jiné sporty, aby si nepřivodil vážná zranění a tím pádem si neukončil svoji sezónu. V nejhorším případě i neukončil svoji kariéru, takže patřím k těm sportovcům, kteří moc nekoketují s jinými sporty, aby nedošlo právě k takovýmto případům, ale samozřejmě jsem fanoušek celého českého sportu takže jsem takový ten TV fanoušek. 

Mockrát děkujeme za velmi inspirující rozhovor! Když má člověk svůj sen, tak si za ním jde, i když jsou Vánoce, a nebo Štědrý den. Pro výsledky se musí makat! Ovšem ať už zimu trávíte kdekoliv - v hale, posilovně, na gauči a nebo venku – nezapomeňte si ji pořádně užít! A taky se pořádně obléct! Naše funkční oblečení vás podrží u jakékoliv aktivity. 

Když má člověk svůj sen, tak si za ním jde, i když jsou Vánoce, a nebo Štědrý den.