Běhání v zimě: Jak správně vrstvit funkční oblečení

Obrázek_13

Pomalu začíná zima, venku se ochlazuje a spousta běžců si raději dává až do jara pauzu. Ty ale nemusíš. Když se správně oblékneš, můžeš běhat celou zimu, a ještě se při tom cítit pohodlně. Nauč se, jak vrstvit funkční oblečení, aby se ti i v chladném počasí běhalo dobře!

Základní vrstva

Vrstva, která se přímo dotýká tvojí pokožky, by měla být lehká, jemná, ale také dostatečně přilnavá, aby mohla odvádět pot. V zimě je ideální funkční triko s dlouhým rukávem a běžecké legíny vyrobené ze syntetických vláken, která dobře odvádějí vlhkost od těla a rychle schnou.

Jako základní vrstvu nepoužívej bavlněná trička. Bavlna nasává vlhkost a pomalu schne, takže ti bude ještě větší zima.

Izolační vrstva

Hlavním úkolem druhé vrstvy je zadržovat tělesné teplo a vytvářet vzduchovou bariéru. S kvalitní izolační vrstvou se budeš při běhu cítit dobře i v chladnějším počasí. Při nízkých teplotách sáhni po mikině z polyesteru nebo syntetického peří, v mírnějších podmínkách je ideální fleece. 

Ochranná vrstva

Vnější vrstva tě v zimě udržuje v suchu, aby ty ostatní mohly plnit svou funkci. Podle počasí zvol nepromokavý materiál, který tě ochrání před deštěm a sněhem, prodyšnější větrovku nebo teplou membránovou bundu do horských podmínek.

V mírnějších teplotách skvěle poslouží i vesta. Nebudeš se v ní potit, a střed těla přitom zůstane v teple.

Ponožky, rukavice a čepice

Když ti bude zima na ruce, nohy a uši, tak tě běhání venku moc dlouho bavit nebude. Dopřej si pohodlí v kvalitních funkčních ponožkách, které optimalizují odpařování potu a udržují tak tvoje nohy v suchu. Mysli i na to, aby ti nemrzly ruce a uši, a navlékni si pár běžeckých rukavic a funkční čepici nebo čelenku.

 

Při cvičení se rychle zahřeješ, takže by ti ze začátku mělo být trochu chladno.

 

Kolik vrstev tedy budeš potřebovat na běh v chladném počasí?

Když je venku 10 °C, při běhu je pocitově 20 °C. Obleč si běžecké legíny nebo kraťasy a funkční triko s dlouhým rukávem, případně lehkou bundu. 

Když je venku 5 °C, při běhu je pocitově 15 °C. Obleč si běžecké legíny, základní vrstvu s dlouhým rukávem a větrovku nebo nepromokavou bundu.

Když je venku 0 °C, při běhu je pocitově 10 °C. Obleč si běžecké legíny (mohou být zateplené), základní vrstvu, izolační vrstvu s dlouhým rukávem a větrovku nebo nepromokavou bundu.

Když je venku 5 °C, při běhu je pocitově 5 °C. Obleč si běžecké legíny (nejlépe zateplené), základní vrstvu, teplou izolační vrstvu, bundu, rukavice a čepici.

 

 

Běhání je hlavně o radosti z pohybu. Vybav se kvalitním funkčním oblečením od značky Iron-ic, ve kterém se budeš cítit pohodlně v každém počasí.