Funkční ponožky: V čem jsou lepší než normální?

petr

Ponožky. Nejmenší, ale dost možná nejdůležitější součást tvé sportovní výbavy. Proto je důležité věnovat jim dostatečnou pozornost a vybrat si takové, ve kterých se při cvičení budeš cítit pohodlně – jako jsou právě funkční sportovní ponožky. Přečti si, jak jsou funkční ponožky vyrobeny a v čem se liší od těch normálních

 

Jak fungují funkční ponožky

Funkční ponožky jsou navržené do posledního detailu tak, aby ti pomáhaly při jakémkoliv sportovním výkonu. Zajímá tě, jak přesně fungují?

Špička

Špička ponožky, která chrání tvoje prsty, je vypolstrovaná odolným materiálem. Při náročnějších nebo delších aktivitách je právě špička nohy vystavena nárazům a tření, což při nošení běžných ponožek vede k otlakům, zranění a nepříjemným puchýřům..

Podpora klenby

Funkční ponožky mívají polstrování i na spodní straně pod klenbou chodidla. Pomáhají tak rovnoměrně rozložit tlak po celém chodidle, čímž snižují zátěž na svaly a šlachy.

Kompresní zony

Funkční ponožka má strategicky rozmístěné kompresní zóny, které cíleně stlačují určité části nohy. Zvyšují tak průtok krve a snižují únavu svalů, takže ti hrozí nižší riziko zranění.

Tlumení na patě

Pata je při intenzivních aktivitách namáhaná podobně jako špička a bez dostatečné ochrany hrozí její poškrábání a vznik puchýřů. Proto mají funkční ponožky na patě polstrování, které ji chrání před tlakem a třením.

Odvod potu

Funkční ponožky mají promyšlený systém odvodu potu, který brání zapaření nohy a vzniku puchýřů. Jsou vyrobeny z materiálů, které odvádějí pot pryč od pokožky, a některé ponožky mohou mít větrací plochy, které zlepšují prodyšnost. Systém odvodu potu se také stará o termoregulaci chodidla. Nohy by se při cvičení neměly ani moc zahřát, ani prochladnout (to hrozí třeba při zimních sportech).

Vybereš si kotníkové funkční ponožky na léto, funkční podkolenky na lyžování, nebo zvolíš univerzální středně dlouhé? Podívej se na naši nabídku funkčních ponožek!