Začínáš s jógou? Vyber si ten pravý typ

petr

Jóga je perfektní způsob, jak posílit tělo, zlepšit stabilitu a zároveň snížit stres. A i když může na první pohled působit trochu krkolomně, je jednodušší, než si myslíš, a rozhodně stojí za vyzkoušení. Pojďme začít tím, že pro tebe vybereme ten pravý typ jógy

Co je to jóga?

Jóga je rozsáhlý soubor fyzických, dechových a meditačních cvičení, která propojují mysl, tělo a ducha, původem z Indie. Existuje celá řada nejrůznějších typů jógy, které se liší zaměřením, intenzitou a pozicemi, ale všechny nakonec vedou ke stejnému cíli – dosažení vnitřního klidu a harmonie.

Bez ohledu na to, jestli se snažíš zlepšit flexibilitu, posílit svaly, snížit stres, nebo zvýšit celkovou pohodu, v józe můžeš najít přesně to, co potřebuješ.

Jaké typy jógy existují?

Jóga se po několik tisíciletí vyvíjela a nabývala mnoha různých podob a typů, kterých dnes existuje více než sto. Žádný z nich není „lepší“ nebo „horší“ – všechny jsou skvělé, pokud ti sednou. S těmihle typy jógy se setkáš nejčastěji:

Hatha jóga

Hatha jóga se u nás cvičí nejčastěji. Kombinuje jógové pozice (ásany), dechové techniky (pránájáma) a meditaci. Pomáhá zklidnit mysl a zlepšit celkovou pohodu.

Vinyasa jóga

Vinyasa nebo takzvaná flow jóga spočívá v plynulém přecházení z jedné pozice do druhé, které je propojené s dechem. Tato harmonická kombinace se také označuje jako meditace v pohybu.

Ashtanga jóga

Hatha jóga se u nás cvičí nejčastěji. Kombinuje jógové pozice (ásany), dechové techniky (pránájáma) a meditaci. Pomáhá zklidnit mysl a zlepšit celkovou pohodu.

Bikram jóga

Bikram jóga se praktikuje v místnosti vytopené na 40 °C a skládá se ze sekvence 26 konkrétních pozic.

Kundalini jóga

Kundalini je duchovně zaměřený druh jógy. Pomocí cvičení, zpěvu a meditace usiluje o uvolnění energie, která je uvězněná v těle, a celkového napětí.

Iyengar jóga

Iyengar jóga se zaměřuje na přesné provedení pohybů. K bezpečnému zdokonalování formy a pozic využívá řadu pomůcek.

 

Už víš, který typ jógy je pro tebe ten pravý? Pohodlně se oblékni, rozbal podložku na cvičení a vyzkoušej je klidně třeba všechny!